[adrotate banner="5"]

Käesoleva nädala esimeses pooles on ansambel U: Torontos, kus koostöös Toronto Ülikooli ja Kanada Muusika Keskusega toimuvad õpitoad ning kontserdid, kus fookuses on Udo Kasemetsa looming.

Projektile annab erilise väärtuse, et U: töötab koos muusikutega, kes Kasemetsa isiklikult tundsid ning mänginud tema mitmetes teostes. U: püüab seeläbi kasvõi osagi Kasemetsaga seotud suulisest kultuurist ning kõige paremast mõistmisest “koju tagasi tuua”. Lisaks esitab ansambel samal ajal Torontos eesti muusikat ning muusikuid tutvustaval festivalil Estonian Music Week ka Scott L. Milleri teose “Raba” virtuaalreaalsus-versiooni, mis on üks osa U: poolt loodud VR kontsertõhtust “Vaata enda ümber, vaata enda sisse” (2018). 

Udo Kasemetsa (1919-2014) on naljatamisi nimetatud kõige vähemtuntud kõige kuulsamaks eesti heliloojaks, kelle kohta leidub artikkel vast igas väärikamas muusikaentsüklopeedias. Kanadas, kus Udo Kasemets veetis suurema osa oma elust, nimetati teda „ilmselt kõige kompromissitumaks muusikuks Kanada muusika ajaloos”, tema mõju Toronto muusikaelule ja järgnevatele põlvkondadele on raske ülehinnata. 16. novembril 2019 möödub täpselt 100 aastat Udo Kasemetsa sünnist. 

Ansambel U: on Eesti nüüdismuusika lipulaev. Põneva kõlapildi ning väljakutsuvate kavade poolest hinnatud ansambel esitab nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvaid teoseid kui ka eksperimentaalseid kompositsioone. Lisaks paljudele esinemistele kodumaal on U: tutvustanud eesti muusikat aastate jooksul mitmel pool maailmas. Ansambli asutasid 2002. aastal Tarmo Johannes ja Taavi Kerikmäe ning selle koosseisu kuulub kuus muusikut: Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Vambola Krigul (löökpillid).